Sklep internetowy bez magazynu – czy to ma sens?
Masz własny pomysł na zarabianie pieniędzy. Zaczynasz prowadzić swój biznes. Otwierasz sklep internetowy i zdobywasz interesujący Cię towar. Potrzebujesz przestrzeni magazynowej, ale cię na nią nie stać. Czy w związku z tym szanse na rozwój działalności maleją? Nie. W przypadku braku magazynu z pomocą przychodzi dropshipping.
Proces sprzedaży w modelu dropshippingu – na czym polega?
O tym, czym jest dropshipping, pisaliśmy tutaj, więc nie będziemy już szczegółowo rozpisywać się o samym pojęciu. Dla porządku przypomnimy jedynie, że jest to model logistyczny, który zakłada handel przez Internet bez konieczności inwestowania we własny magazyn.
Jak dropshipping działa w praktyce?
- Klienci składają zamówienie w sklepie internetowym. Ten z kolei jest zintegrowany z dostawcą, producentem lub hurtownią dropshippingową.
- Klienci płacą za kupiony towar i to ty, jako sklep internetowy, musisz ją odnotować.
- Proces realizacji zamówienia przekazujemy na ręce dostawcy. On także zajmuje się pakowaniem produktów oraz wysyłką.
Czym w takiej sytuacji powinieneś się zająć, jako właściciel sklepu internetowego opartego na dropshippingu?
Sklepy internetowe bez magazynu – jakie obowiązki generują?
Nie da się ukryć, że dropshipping może być trudniejszy od prowadzenia tradycyjnego sklepu internetowego. Dlaczego? Jako właściciel firmy tracisz kontrolę nad jednym z najważniejszych procesów – logistyką.
Jakie zadania obowiązują właściciela sklepu internetowego opartego na dropshippingu?
- Wybór produktów.
- Wyszukanie dostawcy towaru i wynegocjowanie z nim najkorzystniejszych warunków umowy.
- Wstawienie towaru do sklepu internetowego. Zadbanie o dobre opisy produktów oraz ich zdjęcia.
- Optymalny dobór cen.
- Reklama, reklama i jeszcze raz reklama. Prowadząc sklep internetowy, nie warto bazować jedynie na dobrym produkcie. Musisz być widoczny w Internecie. Możliwości jest naprawdę wiele. Kilka z nich to Facebook Ads, Google Ads, SEO (czyli pozycjonowanie, by plasować się jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania), Influencer Marketing.
- W gestii właściciela sklepu leżą także kwestie organizacyjne i administracyjne, związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Regulamin strony, RODO, dokument sprzedaży, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym itd.
Na co zwracać uwagę przy wyborze hurtowni czy dystrybutora?
Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego partnera biznesowego ma duże znaczenie dla prowadzenia sklepu internetowego z usługą dropshippingu. Im lepiej wybierzemy, tym większa szansa na udaną współpracę – tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jeśli partner nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków, to ty, jako sklep internetowy, na tym stracisz. Klienci będą niezadowoleni z wysyłki, wystawią Ci złą opinię, a następnym razem kupią u konkurencji – jeśli ta zapewni im szybszą czy sprawniejszą dostawę czy zwrot.
4 kwestie, na które zwrócić uwagę podczas wyboru hurtowni czy dystrybutora
- Kluczowe jest ustalenie, jeszcze przed formalnym nawiązaniem współpracy, kto zajmuje się zwrotami czy reklamacjami.
- Warto też ustalić, czy w przypadku wysokiej sprzedaży internetowej, mamy szansę na rabaty u dostawcy.
- Bardzo istotną kwestią są wysyłki – ustalmy, z jakich usług logistycznych korzysta nasz dystrybutor. Klienci sklepów internetowych chętnie zamawiają produkty z opcją wysyłki za granicę – musimy wiedzieć, czy nie jest to kwestią problematyczną dla naszego partnera biznesowego.
- Jeżeli nasz sklep oferuje asortyment sezonowy, warto ustalić z hurtownią, czy możemy niektóre produkty wcześniej rezerwować. Da nam to poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zapewnimy klientom to, czego potrzebują i jednocześnie nie kupimy zbyt dużej ilości towaru, który może się później nie sprzedać.
Handel w sklepach internetowych bez własnego magazynu i z nim – jakie są różnice?
Główną różnicą w prowadzeniu sklepu bez magazynu a z magazynem jest kontrola nad procesem logistycznym (lub jej brak – w przypadku prowadzenia sklepu internetowego bez magazynu). Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że produkt zostanie wysłany do klienta w umówionym czasie, nie wiemy, jak zostanie spakowany i dostarczony. Pewność może dać nam jedynie włączenie logistyki do wewnętrznych procesów w firmie.
To jednak nie jedna różnica. Kolejną mogą być kwestie ekonomiczne – sklep internetowy bez magazynu jest tańszą, ale bardziej ryzykowną opcją. Gdy partner biznesowy, którego zatrudniasz popełni błąd – defacto to ty za niego płacisz.
Dropshipping – rozwiązanie dla początkujących w e-commerce
Jeśli chcesz rozpocząć swój pierwszy biznes i wybrałeś prowadzenie sklepu e-commerce, warto wypróbować dropshipping, musisz jednak pamiętać, że tylko własny magazyn da Ci pełną kontrolę nad samym procesem, dlatego jest znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz sukcesywnie rozwijać biznes.