Jak wybrać najlepszą lokalizację dla hali przemysłowej?
Hale przemysłowe na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Czym kierować się przy wyborze lokalizacji pod taką inwestycję? Co decyduje o tym, że jedno miejsce jest korzystne, a inne mniej? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.
Hale przemysłowe a infrastruktura drogowa
Jedną z kluczowych kwestii decydujących o wyborze lokalizacji hali magazynowej czy produkcyjnej jest jej usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie dużych węzłów drogowych. Biorąc pod uwagę transport samochodowy, istotnych jest kilka aspektów, które inwestor powinien rozpatrzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji:
- przepustowość lokalnych dróg, a także ich nośność oraz łatwość korzystania (manewrowanie, bezpieczeństwo),
- obecność wiaduktów i tuneli (dopuszczalne wysokości),
- niewielkie odległości od dróg ekspresowych i autostrad, a także łatwy dostęp do tych węzłów,
- problemy z płynnością ruchu drogowego (czy korki tworzą się często, czy tylko w określonych godzinach, czy można je ominąć, jak długie są odcinki, na których tworzą się korki).
W niektórych przypadkach może mieć znaczenie, w jak dużej odległości od centrum miasta będzie znajdować się hala produkcyjna lub magazynowa, a także w której części aglomeracji zostanie zlokalizowana. Ta ostatnia kwestia ściśle wiąże się z przeważającą liczbą kierunków dostaw lub transportu. Jeśli ruch przeważnie odbywa się np. na zachód od miasta, zwykle korzystniej jest zrezygnować z innych stron i skupić się na zachodniej. Analogicznie, południowa część aglomeracji będzie bardziej korzystna w przypadku, kiedy 80% transportu odbywa się na południe.
Magazyny i produkcja – pozostałe środki transportu
Mimo że w Polsce większość transportu odbywa się przy udziale ciągników siodłowych, niekiedy istotna dla inwestorów jest bliskość nie tylko infrastruktury drogowej na odpowiednim poziomie, ale także innych możliwych punktów załadunku czy przeładunku. Potrzeby mogą obejmować np. bliskość lotniska czy portu morskiego, albo kolejowego punktu cargo, gdzie np. kontenery zostaną załadowane na pociągi i transportowane koleją do punktu przeznaczenia.
Warto podkreślić, że dostęp do różnorodnych środków transportu wpływa korzystnie na wartość magazynu czy hali produkcyjnej przy ewentualnej późniejszej sprzedaży nieruchomości. Jeśli możemy zapewnić dużą różnorodność opcji, łatwiej dostosujemy się też do zmieniających się potrzeb produkcyjnych czy magazynowych.
Działka pod budowę hali produkcyjnej – kwestie urzędowe
Każda hala produkcyjna czy magazynowa to pozwolenia, decyzje oraz wymogi, które trzeba spełnić zgodnie z prawem wprowadzonym przez dane państwo. W Polsce, mimo liberalizacji prawa budowlanego w ostatnich latach, decydując się na budowę obiektów wielkogabarytowych, trzeba liczyć się z koniecznością załatwienia spraw urzędowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ograniczenia, takie jak np. wysokość i forma budynku, materiały, z których może być wykonany, wymagane odległości od granicy działki oraz sąsiednich obiektów czy charakter budowli, a nawet kwestie zastosowanych technologii. Wymagania mogą znacznie różnić się w zależności od lokalizacji działki.
Budowa hali produkcyjnej lub magazynowej – możliwości techniczne
Poza wymogami urzędowymi, przed podjęciem decyzji o zakupie działki pod budowę hali magazynowej lub produkcyjnej, warto przyjrzeć się również kwestiom środowiskowym i technicznym. Bardzo ważne są parametry gruntów, które warunkują takie kwestie jak głębokość i rodzaj fundamentów, a także maksymalne obciążenia w przeliczeniu na metr kwadratowy.
Każda hala produkcyjna lub magazynowa wymaga odpowiedniej infrastruktury technicznej. Kluczowe może okazać się, czy np. istniejąca sieć elektroenergetyczna pozwala na przyłączenie wymaganej mocy elektrycznej, albo czy możliwe jest przyłączenie do sieci gazowej.
Dobre miejsce do magazynowania i produkcji – rozwój i przyszłe korzyści
Różnorodność zastosowań budynków przemysłowych jest bardzo duża – od niewielkich hal magazynowych bez pomieszczeń biurowych, poprzez obiekty produkcyjno- magazynowe zatrudniające zaledwie kilkunastu pracowników, aż po ogromne budowle przeznaczone na magazyny lub produkcję, w których codziennie pracują setki, a nawet tysiące osób. Niezależnie od wielkości, a także od obecnych potrzeb firmy, już w momencie wyboru działki pod inwestycję, warto wziąć pod uwagę przyszły rozwój oraz korzyści z ewentualnej sprzedaży obiektu w perspektywie kilku czy kilkunastu lat. Przyszli klienci na pewno zwrócą uwagę na takie parametry obiektu jak:
- wysoka jakość wykonania i zastosowanych materiałów (obecnie najczęściej stosowana jest płyta warstwowa na konstrukcji stalowej),
- możliwość dostosowania obiektu do nowych technologii (fotowoltaika, wiatraki, magazyny energii i ciepła, pompy ciepła, kolektory słoneczne dla podgrzania wody technologicznej itp.),
- ekonomiczność zastosowanych rozwiązań (integracja systemów ogrzewania, chłodzenia itp.),
- bezpieczeństwo,
- możliwość dostosowania obiektu do nowych potencjalnych kierunków rozwoju.
W najbliższych latach nastąpi prawdopodobnie rozwój energetyki rozproszonej, która zastąpi obecną energetykę scentralizowaną). To zapewni jeszcze większe niż obecnie możliwości generowania dodatkowego dochodu ze źródeł odnawialnych przez właścicieli firm. Jet to tylko jeden z niewielu przykładów, który obrazuje, że przy wyborze lokalizacji magazynu czy hali produkcyjnej, warto wziąć pod uwagę również niestandardowe scenariusze, które pozwolą w pełni wykorzystać budowane obiekty w przyszłości.
Hala przemysłowa a zrównoważone budownictwo
Obecnie, coraz więcej nowobudowanych obiektów wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa. Przemawiają za tym zarówno przepisy obowiązujące państwa UE, jak i dbałość o środowisko naturalne. Zrównoważone budownictwo, to nie tylko odpowiednie materiały budowlane i ograniczenie negatywnego wpływu procesu budowy na środowisko przyrodnicze, ale także zmniejszenie tego wpływu do minimum (a w perspektywie do zera) w całym cyklu życia budynku – od powstania, po wyburzenie. Dotyczy to oczywiście również hal przemysłowych.